Wiadomości z naszej firmy

Jaką bramę garażową wybrać?

Jaką bramę garażową wybrać?

Wybór modelu bramy
W pierwszej kolejności oczywiście wybór konkretnego modelu dyktuje nam projekt budynku. Bardzo ważnym wyznacznikiem jest wysokość nadproża - czyli odległość pomiędzy górną krawędzią otworu wjazdowego a sufitem.
Standardowo wysokość otworu powinna wynosić co najmniej 210 centymetrów. Takie parametry pozwalają zainstalować zarówno bramę z napędem, jak i zwykłą ręczną. Poza tym trzeba również uwzględnić szerokość bocznych krawędzi (węgarków) oraz oczywiście długość garażu, która jest szczególnie istotna, jeśli decydujemy się na montaż bramy z napedem. Głębokość garażu nie powinna być ona mniejsza niż 3,3 metra, ale z oczywistych względów takich jak długość samochodu głębokość garażu wynosi zazwyczaj ok 5m.
Nalezy zwrócić uwagę czy pod sufitem nie ma przeprowadzonych rur instalacji wodnej lub kanalizacyjnej które mogą uniemożliwić montaż napędu lub samej bramy. Minimalna szerokość bramy musi wynosić minimum 2 metry. Jeśli mamy duży samochód, to jest ona relatywnie większa. Przede wszystkim do garażu musimy szybko i bezpiecznie wjeżdżać, jak i wyjeżdżać. Im szersza brama, tym bardziej komfortowe jej użytkowanie.
Poza parametrami technicznym warto dopasować elementy do stylistyki domu, kolorystyki elewacji. Producenci oferują całą paletę różnych możliwości.
Na co zwracać uwagę?
Brama garażowa muszą być niezawodna i wygodna. Będziemy przecież ją użytkować codziennie i nie możemy sobie przecież pozwolić aby nie było mozliwości wyjazdu rano z garażu. W tym celu dobrze zapewnić sobie system awaryjnego otwierania bramy garażowej. Praktycznie wszyscy producenci oferują tego typu rozwiązania. Ważnym czynnikiem jest też energooszczędność i estetyka. Dlatego też ostatnio wiele osób decyduje się na montaż droższych ocieplanych modeli. To pozwala obniżyć rachunki za prąd.
Jakie są rodzaje bram?
Najbardziej popularne są bramy segmentowe które składają się z paneli połączonych zawiasami. Zapewniają doskonałą izolację cieplną i akustyczną. Poza tym pozwalają wykorzystać całą przestrzeń wewnątrz garażu i nie zajmują miejsca na zewnątrz. Wiele osób wybiera również dużo tańsze bramy uchylne. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, które także doskonale wygląda. W standardzie ten model ma maksymalną długość trzech metrów, więc nie sprawdzi się przy podwójnych garażach. Najstarszą konstrukcją są bramy garażowe skrzydłowe. Obecnie są jednak najrzadziej wybierane i montowane, choć posiadają bardzo atrakcyjną cenę, i charakteryzują się prostotą konstrukcji, łatwością montażu i samej konserwacji. Wymagają jednak sporo miejsca na podjeździe, co może być kłopotliwe szczególnie zimą. Następnym rozwiązaniem jest brama garażowa rolowana. Skrzydło nawija się na wał napędowy w kasecie zamontowanej na nadprożu. Mechanizm działania jest podobny do tego zastosowanego w roletach okiennych. Brama przede wszystkim nie zajmuje dużo miejsca i świetnie sprawdza się w małym garażu. Poza tym jest wygodna, ponieważ obsługuje się ją napędem elektrycznym. Nowoczesne modele również zabezpieczają przed włamaniem. To chroni przed podważeniem zamkniętej bramy. Do istotnych zalet należy również estetyka tego rozwiązania oraz odporność na korozję.
Niezależnie od tego, jaki model zostanie wybrany, trzeba montaż wykonać bardzo dokładnie, ponieważ każdy błąd będzie potem uprzykrzał codzienne użytkowanie. A chodzi przecież o to, by bez problemu otwierać i zamykać bramę, kiedy mamy taką potrzebę. Dlatego właśnie pomimo automatycznych rozwiązań warto zadbać o możliwość awaryjnego otwierania bramy.
My oczywiście zawsze jesteśmy w stanie doradzić najbardziej praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie dla Państwa bramy.